"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" podsumowanie etapu wojewódzkiego Konkursu i Olimpiady

W dniu 30 maja 2014 r. w siedzibie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie eliminacji wojewódzkich XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej” oraz VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej pt.„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914-1950. Od strzelców i legionistów do żołnierzy "wyklętych". Gospodarzem uroczystości był Szef WSzW w Lublinie – płk dypl. Piotr Chudzik, który wspólnie z Lubelskim Kuratorem Oświaty - Krzysztofem Babiszem powitali laureatów, ich nauczycieli i rodziców. Pan Pułkownik zapoznał zebranych z rolą i zadaniami wojskowej administracji oraz wyraził ogromne uznanie dla ogromnej wiedzy historyczno-wojskowej laureatów. Następnie Lubelski Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz przedstawił przebieg tegorocznych eliminacji w woj. lubelskim, podkreślając znaczenie okresu historycznego będącego tematem tegorocznej edycji konkursu oraz podziękował laureatom, nauczycielom-opiekunom, rodzicom za trud i ogrom pracy włożonej w osiągnięcie tak znakomitych wyników przez uczestników konkursu i olimpiady. W imieniu fundatora nagród–Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, głos zabrał Pan dr Sławomir Poleszak –Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, wyrażając swoje uznanie dla wysiłku i wiedzy laureatów. Następnie laureatom i ich nauczycielom wręczono zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty. Na zakończenie uroczystości, interesujący wykład zaprezentował dr Marcin Kruszyński, historyk z lubelskiego oddziału IPN. Tytuły laureatów wyżej wymienionego konkursu uzyskało dwoje uczniów naszej szkoły - Pola Branecka kl. VI C i Michał Wojtasiewicz kl. V C.

relację przygotował pan Daniel Osiński