„Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego 972-1514” - etap centralny

W dniach 11 – 13 czerwca w Warszawie odbywał się centralny etap Konkursu „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego 972-1514”. Od Cedyni do Orszy, w którym wziął udział Michał Wojtasiewicz z klasy 6c. Michał został laureatem konkursu, zajął 14 miejsce w Polsce -  gratulujemy! Uroczystą galę 13 czerwca rozpoczęto hymnem państwowym w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, po czym nastąpiły okolicznościowe wystąpienia. Zwracając się do młodzieży, wiceminister Maciej Jankowski pogratulował wszystkim wspaniałych wyników. Powiedział m.in.: - Przygotowując się do konkursu i olimpiady, poświęciliście wiele godzin i wysiłku, aby wyjść poza skrótowe uogólnienia podręczników oraz aby zbliżyć się do wydarzeń, które miały miejsce przed wiekami Minister Jankowski podziękował też nauczycielom za wsparcie, opiekę i motywowanie swoich uczniów: Nie byłoby efektów pasji uczniów bez pasji nauczycieli. Dlatego chciałbym wszystkim Państwu serdecznie podziękować. Bez Państwa pracy nie byłoby naszej dzisiejszej wspólnej uroczystości. W uroczystości uczestniczyło ogółem 66 finalistów Konkursu Historycznego – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych. Ilość uczniów biorących udział w konkursach jest, jak co roku, imponująca: do udziału w Konkursie Historycznym przystąpiło ogółem 17.059 uczniów z 1169 szkół, przy czym w etapach wojewódzkich uczestniczyło 1056 uczniów (460 ze szkół podstawowych, 592 z gimnazjów i 4 ze szkół zawodowych). Zdobywcy najwyższych miejsc (66 uczniów) uhonorowani zostali pucharami, atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i książkami. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale, ufundowane przez Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, do których w tym roku, dla podkreślenia jubileuszowego charakteru Konkursu Historycznego, dołączono wstążkę w kolorze niebiesko-czarnym, stylizowaną na orderową Virtuti Militari. Uroczystą galę w Zamku Królewskim zakończył chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zaprezentował pieśni patriotyczne, rozpoczynając swój występ od najstarszej pieśni rycerskiej „Bogurodzica". W przeddzień gali w Zamku Królewskim, organizatorzy i młodzież uczestniczyli w uroczystości patriotycznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się zmiana posterunku honorowego, a uczestnicy Konkursu złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Tegoroczne zawody finałowe Konkursu Historycznego odbyły się 11 i 12 czerwca w Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Archeologicznym i w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu. Tematami konkurencji były:
  • broń i barwa
  • eksponat muzealny
  • geografia militarna
  • zabytki i obiekty historyczne
  • historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film).
Po zakończeniu pierwszego dnia konkursowego, uczestnicy odpoczywali w Łazienkach Królewskich. Natomiast zwieńczeniem drugiego, ostatniego dnia zawodów była wizyta w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu i Twierdzy Modlin, gdzie młodzież miała okazję poznać tradycje Pułku i specyfikę współczesnej służby wojskowej oraz historię fortyfikacji obronnych i okolic.

relację przygotował pan Daniel Osiński