Kodowanie w klasie 1 z Darami Froebla

Kodowanie w klasie 1 z Darami Froebla

Kodowanie, programowanie, robotyka, to ostatnio bardzo popularne słowa. Czy jest się czego bać? Czy małe dzieci muszą już od najmłodszych lat siedzieć przed komputerem lub tabletem? Niekoniecznie! Zarówno nauka kodowania jak i programowanie mogą być łatwe, ciekawe i bez użycia komputerów. Wystarczy odrobina kreatywności, trochę wiedzy i dobre narzędzie. Kiedy zaczęłam pracę z Darami Froebla nawet nie przypuszczałam, że będę mogła wykorzystać je do nauki programowania z dziećmi. Świat komputerów kontra drewniane kolorowe klocki. Czy to jest możliwe? Czy taka niezwykła, pozorna prostota może się równać z nowoczesną technologią komputerową?
Dary Froebla dały mi bardzo duże możliwości wprowadzając dzieci w świat kodowania. Materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, a także - mozaiki, patyczki, pierścienie i punkty. Służą one dzieciom do zabaw percepcyjno - manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności konstrukcyjnych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty, tangramy.

Opracowała Barbara Bałdyga