Nasi uczniowie we Florencji!

Nasi uczniowie we Florencji!

Grupa dwunastu uczniów klas drugich gimnazjum wraz z nauczycielami spędziła wspaniały tydzień we Florencji w ramach międzynarodowego projektu partnerskiego Erasmus FLY „Future Lies on You”. Przypominamy, że nasza szkoła jest koordynatorem trzyletniego programu. Wśród wielu cennych działań uczniowie biorący udział w projekcie mają okazję odwiedzić miasta partnerskie w Finlandii, Niemczech, we Włoszech i Rumunii. W tym roku pojechaliśmy do szkoły w Scandicci. To miasteczko na obrzeżach Florencji, miasta wielkiego poety, Dantego Alighieri i stolicy Toskanii. Czas spędzony u gościnnych Włochów będziemy długo wspominać. Przepiękne krajobrazy winnic, gajów oliwnych, usytuowane na wzgórzach zameczki, intensywnie błękitne włoskie niebo i ośnieżone szczyty gór na horyzoncie od wieków inspirowały artystów. Teraz również my, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28, mogliśmy podziwiać prawdziwie toskańską przyrodę, a także architekturę renesansowej Florencji i poczuć słynny smak tradycyjnych włoskich „i gelati”. Mieliśmy również możliwość spaceru po wąskich średniowiecznych uliczkach San Gimignano, miasteczka wielu wież z niezwykle bogatą historią. Program pobytu we Florencji nie pozostawiał czasu na nudę. Uczniowie integrowali się z rówieśnikami z krajów partnerskich podczas różnorakich warsztatów, wycieczek i „farewell party”. Zgodnie z założeniami programu poznawaliśmy też lokalny rynek pracy, na przykład zwiedzając nowoczesną fabrykę, ekologiczną farmę oraz winnicę. W tych ostatnich miejscach młodzież mogła również posmakować tradycyjną toskańską przekąskę, chleb focaccia ze świeżo tłoczoną niefiltrowaną oliwą z oliwek. Byliśmy także w ratuszu miejskim Scandicci. Poznaliśmy pracę radnych miasteczka, ich troskę o rozwój edukacji, tolerancję i otwartość. Prawdziwe więzy przyjaźni połączyły naszą młodzież z włoskimi rodzinami, które niezwykle serdecznie przyjęły uczestników projektu do swoich domów. Nic dziwnego zatem, że pożegnaniu na florenckim dworcu kolejowym towarzyszyły łzy i Polaków, i Włochów. Tę niezwykłą przygodę oraz serdeczność i gościnność przyjaciół ze Scandicci zachowamy w pamięci na zawsze. Tymczasem już w kwietniu nasi zagraniczni partnerzy spędzą tydzień w Lublinie. Czekamy z niecierpliwością!