220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

… DLA OCALENIA OJCZYZNY NASZEJ I JEJ GRANIC Z  NAJWIĘKSZĄ  STAŁOŚCIĄ  DUCHA  NINIEJSZĄ  KONSTYTUCJĘ  UCHWALAMY…

29 kwietnia 2011 roku uczniowie z koła recytatorskiego pod kierunkiem p. Marzeny Wróblewskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji uczczenia 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W przygotowania zaangażowani byli także p. Władyaława Kruczoń i p. Daniel Osiński.
Widowisko rozpoczął utwór Nad Wisłą wstaje warszawski dzień i pokaz slajdów z panoramą współczesnej Warszawy. Następnie prezenterka Magdalena Konopa z kl. IV b przekazała widzom informacje na temat wydarzeń rozgrywających się w Warszawie.

3 maja 1791 roku.
Kolejne relacje z bieżących wydarzeń usłyszeliśmy od reporterów: Mateusza Powszedniaka z kl. VI a i Oli Pydyś z kl. IV a, którzy znajdowali się na Placu Zamkowym i na Sali obrad. Całość przedstawienia przeplatana była fragmentami z filmu 3 Maja w reżyserii Grzegorza Królikiewicza oraz slajdami, np. z wizerunkami twórców konstytucji.
Na scenie pojawili się: król Stanisław August Poniatowski (w tej roli wystąpił Mieszko Jaworski z kl. VI c , Stanisław Małachowski (Konrad Szczepanik z kl. VI a), przeciwnicy konstytucji: hetmani Szczęsny Potocki (Krzysio Lipiński z kl. VI a) i Branicki (Rafał Król z kl. VI a). W rolę Robespierra wcielił się Patryk Szczepanik z kl. VI a. Zjawiła się również caryca Katarzyna (Karolina Sobczuk z kl. IV b), która była niezadowolona z uchwalenia Ustawy Rządowej i pogroziła nam palcem.
Montaż słowno – muzyczny uświetniła lista przebojów. Michał Gabryel i Konrad Sczepanik z kl. VI a wykonali pieśń Witaj majowa jutrzenko, która w konkursie Mam talent zajęła I miejsce. Nasza pogodynka Julka Kaproń z kl. IV a w zabawny sposób opowiedziała o pogodzie. Były także wiadomości sportowe, które przedstawił Jakub Witan z kl. V b. Chór Refren wykonał piosenkę z repertuaru Marka Grechuty Wolność.
Na zakończenie uroczystości społeczność szkolna zaśpiewała Hymn Państwowy.
Występ bardzo podobał się publiczności. Młodzi aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, na które w pełni zasłużyli.
Mamy nadzieję, że wszyscy wzbogacili swoją wiedzę na temat tego ważnego święta.
Sprawozdanie zredagowały uczennice z koła dziennikarskiego: Magda Konopa z kl. IV b, Elżbieta Błaszczak z kl. V b, Karolina Gałat z kl. IV d, Marysia Chmielewska z kl. IV d pod kierunkiem p. Marzeny Wróblewskiej.