Akademia poświęcona 222-ej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2013 roku odbyła się uroczysta akademia poświęcona 222-ej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowała pani Marzena Wróblewska oraz pan Daniel Osiński wraz z uczniami naszej szkoły. O scenografię zadbała pani Barbara Sułkowska. Odbyły się trzy występy, podczas których aktorzy z klas V D i VI A przekazali zebranym w sali teatralnej historię utworzenia tego najważniejszego dla Państwa dokumentu.

3 maja 1791 r. – posłowie Sejmu Czteroletniego po burzliwej debacie przyjęli przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 Maja. 222 lat temu była to druga na świecie (po amerykańskiej) i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.  Dziś dzień ten obchodzimy bardzo uroczyście, gdyż jest on jednym z największych polskich świąt patriotycznych.

Na koniec uroczystości społeczność szkolna zaśpiewała Hymn Państwowy. Występ bardzo podobał się publiczności. Młodzi aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, na które w pełni zasłużyli. Mamy nadzieję, że wszyscy wzbogacili swoją wiedzę na temat tego ważnego dla naszego Państwa święta i że akademia była ciekawą lekcją historii.

Relację przygotował pan Daniel Osiński