Orszak Trzech Króli w Lublinie

ORSZAK TRZECH KRÓLI W LUBLINIE

6 stycznia 2014 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego z Zamku Lubelskiego, z udziałem arcybiskupa Stanisława Budzika, dzieci, młodzieży i dorosłych wyruszył Orszak Trzech Króli do Archikatedry Lubelskiej. W Orszaku wzięli udział również uczniowie z naszej szkoły wraz z rodzicami i p. Janiną Rososzczuk – katechetką. Obok Zamku Lubelskiego można było zobaczyć Czwartego Króla. Styropianową figurę wykonali uczniowie ze szkoły plastycznej. Mierzyła ona 18 metrów. Osoby biorące udział w Orszaku otrzymały korony. Zgromadzeni idąc, śpiewali kolędy i pozdrawiali Trzech Króli jadących na platformach. Królowie rozdawali dzieciom cukierki. Na trasie pojawił się Herod, który zachęcał zgromadzonych, by nie szli dalej. Uczestnicy nie ulegli jego namowom. Orszak dotarł do Archikatedry Lubelskiej. Tam na Mędrców czekała Św. Rodzina. Monarchowie Kacper, Melchior i Baltazar złożyli Dzieciątku dary: złoto, kadzidło i mirrę. W Archikatedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika. Podczas homilii arcybiskup mówił o Czwartym Królu, który nie złożył darów. Przez 33 lata pomagał biednym ludziom i spotkał Jezusa dopiero na Golgocie. Po Mszy Św. odbyło się wspólne kolędowanie.

Janina Rososzczuk