Synowie Pułku

SYNOWIE  PUŁKU

Aby przybliżyć termin „syn pułku” należy cofnąć się do odległych dla naszych uczniów, a często i nauczycieli, lat II wojny światowej. Choć zakończyła się ona kilkadziesiąt lat temu, żyją jeszcze ludzie, którzy doskonale pamiętają ciężkie czasy okupacji. Społeczeństwo polskie od września 1939 r. do maja 1945 r. czynnie na różne sposoby przeciwstawiało się agresorom niemieckim i radzieckim. Walczyli o wolność kraju nie tylko żołnierze, ale i cywile, nie tylko dorośli, ale i dzieci. Właśnie ci młodzi ludzie, którzy toczyli walkę z okupantami, nie mając jeszcze ukończonych 17 lat, zostali nazwani synami pułku.
           Nazwa ta jest symboliczna, gdyż byli wśród młodych żołnierzy zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Dzieci polskie walczyły w kampanii wrześniowej 39 roku, w polskich formacjach na Zachodzie, w oddziałach partyzanckich działających na terenie kraju i w Powstaniu Warszawskim oraz w oddziałach Wojska Polskiego walczącego z Niemcami u boku Armii Czerwonej.
          II wojna światowa była czasem, gdy prawa ludzkie przestały obowiązywać. Ponad 2 miliony dzieci polskich straciło życie w latach 1939 – 1945. To, co nas dzisiaj dziwi i szokuje – walka dzieci z bronią w ręku, w latach wojny było w Polsce powszechne.
           Młodzi żołnierze wykazywali się w czasie wojny ogromnym heroizmem. Wielu z nich zginęło. Niektóre rodziny nigdy nie poznały miejsca wiecznego spoczynku swojego dziecka. Ci, którzy przeżyli, zorganizowali się w 1968 r. w Stowarzyszenie Synów Pułku.